MENU
Young Uns Awards @LBVyounguns

Our next event features the Eng v Wales game with commentary from @kevingallacher8 bit.ly/1NqlySy book now! pic.twitter.com/kLFnyXGD7f

About 9 hours ago

Winners 2015

Entrepreneurial Young ‘Un

  • Dawood Fard, Centurus
  • Alan Frew, Community Life Choices – WINNER
  • Kerrie Norman, Flinders Chase
  • Alexander Shannon, SousVide Tools

 

Young ‘Un in International Trade

  • Dawood Fard, Centurus
  • Ben Ferguson, H2o Designs UK
  • Daniel Tynan, New Call Telecom
  • David Lenehan, Northern Industrial – WINNER

 

Young ‘Un in Construction and Property

  • Ryan Stocks, Aldrock Surveyors
  • Daniel Brearley, Bryan Lee Building Contractors – WINNER
  • Russ Leonard, Chosen Homes
  • Emma Mycock, Globe Enterprises

 

Young ‘Un Apprentice of the Year

  • Richard Gill, Burnley Leisure Trust
  • Brittany Mollart, Lancashire Teaching Hospitals NHS Foundation Trust – WINNER
  • Lyle Davy, Roaming Roosters
  • Chelsea Parker, Silentnight

 

Young ‘Un in Creative and Digital

  • Amelia Worrall, Aware Communications – WINNER
  • Kate Silvers, Farleys Solicitors LLP
  • Helen Stuart, Farm Creative
  • Natasha Robson, Wyldfire PR and Marketing

 

Young ‘Un in Manufacturing and Engineering

  • Ben Ferguson, H2o Designs UK
  • Paul Hardy, Hardy Services
  • Annette Weekes, PDS Engineering – WINNER
  • Paul Peak, REM (UK)

 

High Flying Young ‘Un

  • Henry Worsley, Andrew Porter – WINNER
  • Chantel O’Reilly, Community Life Choices
  • Chris Porter, Denwa
  • Lisa Mullally, Fairport Containers

 

Young ‘Un in Law

  • Stephen Greenwood, Farleys Solicitors
  • Pauline Rigby, Forbes Solicitors – WINNER
  • James Robbins, Harrison Drury & Co
  • David Edwards, Harrison Drury & Co

 

Young ‘Un in Retail

  • Joe Taylor , Allied Lighting
  • Jordan Kemp, Benedicts of Whalley – WINNER
  • Andrew Derbyshire, MendIT
  • Sophie Nash, Ruby & Daisy

 

Young ‘Un in Finance

  • James Morris, Baker Tilly
  • Jo Fulthorpe, Business Enterprise Trust
  • Laurence O’Connor, Financial Affairs
  • Nick Howarth, Taylor Patterson – WINNER

 

Young ‘Un in Tourism and Hospitality

  • Lyndsey Wilson, Culturapedia
  • Laura Crabb, Marketing Lancashire
  • Josh Gartside, The Cartford Inn – WINNER
  • Megan Gallacher, With a Twist Catering

 

Young ‘Un Business of the Year

  • Aware Communications
  • Grassroots Wholesale Foods
  • SignDox
  • Tom Grattan – WINNER